SZELLEMITULAJDON-VÉDELEM A KÖRFORGÁSOS GAZDASÁGBAN

A körforgásos gazdaság egy olyan gazdasági modell, amely az erőforrások fenntartható és hatékony felhasználását célozza.

Európában évi 2,2 milliárd tonna hulladékot termelünk, a globális gazdaság pedig csak 7,2%-ban tekinthető körforgásosnak. Mindenki számára ismert tény, hogy bolygónk komoly, az ipari termeléshez és hulladékkezeléshez köthető környezeti problémákkal néz szembe.

Az egyre fenyegetőbb és az átlagember számára is érzékelhető klímaváltozás miatt a fogyasztók részéről is megszületett az igény arra, hogy fogyasztási szokásaikat megváltoztassák. Ehhez pedig a cégeknek is alkalmazkodniuk kell, és alkalmazkodnak is: a globális nagyvállalatok több, mint egyharmada elkötelezte magát, hogy 2050-ig átáll a karbonsemleges működésre. Egy 2022-es Boston Consulting Group felmérés szerint a megkérdezett cégek 65%-ánál a klímaváltozás és a fenntarthatóság a szervezet top három prioritása között szerepel. A körforgásos gazdaság egy olyan gazdasági modell, amely az erőforrások fenntartható és hatékony felhasználását célozza. Lényege, hogy a hagyományos lineáris gazdasággal ellentétben, ahol a folyamat a termeléstől a fogyasztáson át a hulladéklerakásig tart, a körforgásos gazdaságban az anyagok és termékek értéke a lehető leghosszabb ideig megmarad. Ez azt jelenti, hogy a termékek életciklusa alatt a lehető legtöbbször hasznosítják újra azokat, így csökkentve a hulladéktermelést és az erőforrás-felhasználást.

ITT tudod tovább olvasni! – SZELLEMITULAJDON-VÉDELEM A KÖRFORGÁSOS GAZDASÁGBAN – SZTNH