MEGVÁRJUK A RENDSZERSZINTŰ ÖSSZEOMLÁST?

Mit tegyünk, ha egyéni szinten akarunk változtatni?

Litkai Gergely bejegyzésében olvastam, hogy egyre gyakrabban merül fel, hogy mit tegyünk, ha egyéni szinten akarunk változtatni, egyáltalán mennyit kell változtatni ahhoz, hogy a másfélfokos klímacél közelébe kerüljünk. Szóba került a repülés, autóhasználat, dízel, benzines és elektromos autó. Mondjuk az elektromos autó teljes láncának fenntarthatósága a bányászattól a megsemmisítésig nekem még mindig erősen aggályos.

A “fogyassz többet” számomra is valóban elfogadhatatlan.

Gergő jól írja, hogy fontos azonban, hogy az egyéni csökkentés önmagában csak a rendszerszintű változásokkal lehet sikeres. Pl. a ruhavásárlás egyéni szinten (fast fashion) drasztikusan csökkenthető. Vannak ruháim, kabátjaim pl. amik 25-30 évesek (Nike, Jeep), hibátlanok, kortalanok. Nem kell minden héten új cuccot venni, csak azért, mert menő és mert tolják a reklámok és másokon látom.

De vajon a rendszerszintű változás indítja el az egyéni változást, vagy az egyén hozza létre? Végül is a vállalatokat, vállalkozásokat és kormányokat is az emberek csinálják!

Sok még a kérdés, de hogyha megvárjuk a rendszerszintű összeomlást, utána lesz-e bárkinek bármire is lehetősége? Lesz-e bárki is, aki túléli?

Kőszegi András )